ثبت نام

خودآفرینی وشناخت کسب وکار مورد علاقه(۴)

images
ب

در ادامه سلسله مطالبی که در مورد خودآفرینی وشناخت کسب وکار مورد علاقه نوشته ایم امروز راجع به تشخیص علایق  می نویسیم.

امروز وقت آن است که که حقایق لذت بخشی را در مورد خودتان کشف کنید.خیلی از افراد در دوران کودکی با این سوال مواجه می شوند که دوست داری در آینده چه کاره شوی؟

 

به نظر می رسد این سوال بیشتر به درد الگو دهی می خورد.یعنی کودک در آن سن چه شناختی از کسب وکارها ومشاغل مختلف دارد که ما این سوال را از او می پرسیم.ممکن است از پزشکان بدلیل مدل ذهنی که هنگام مواجهه با آنها شکل گرفته متنفر باشد و به خلبانان به دلیل دیدن تصاویر و فیلم ها علاقه مند ،در حالیکه هیچ تجربه ای از آن شغل یا کسب وکار وسختی ها ولذت هایش ندارد.

افراد معمولا  در پایان دوره دبیرستان قدرت انتخاب شغل را  بدست می آورند و سوال اینجاست که در طی دوران تحصیل جهت انتخاب شغل چه آموزش هایی را دیده اند؟

تشخیص علایق یکی از مهم ترین شاخص ها جهت رسیدن به شغل یا کسب وکار مورد علاقه است.

علایق یک منبع کلیدی هستند که افراد را به خود واقعی شان تبدیل می کنند بسیار مهم است شما با توجه به خودتان وعلاقه مندی هایتان تصمیم بگیرید به جای آنکه تحت تاثیر خانواده،دوستان ،همکاران،پول و حتی جامعه تصمیم بگیرید.

با فرض اینکه شما تمرین های کاربردی در پست های قبلی را انجام داده اید امروز از شما می خواهیم به این سوالات پاسخ دهید.

ابتدا تمام اتفاقات مثبت زندگی تان(فرازهای زندگی) را که در شما شور وشوق ایجاد می کنند را در نظر بگیرید وسپس به این سوالات پاسخ بدهید:

۱-هر رویدادی در چه محیطی رخ داده است؟

۲-شامل چه فعالیت ها واتفاقاتی بوده است؟

۳-زمینه های علاقه مندی چه ویزگی های مشترکی دارند؟

۴-در مورد تغییرات شغلی،تصمیم هایی که گرفته اید فرازهای شغلی شما را رقم زده اند(باعث ایجاد شور وشوق در شما شده اند) یا باعث فرودهای شغلی ؟

امیدوارم پاسخ این سوالات را بنویسید چون در مطلب  بعدی یک مثال را به عنوان نمونه خواهید دید و راجع به شناخت مهارت ها وتوانمندی ها تمرین انجام خواهیم داد.

خودآفرین عزیز این تمرین ها در راستای برداشتن گام های عملی جهت انتخاب یا رسیدن به شغل یا کسب وکار مورد علاقه ارائه می شود.امیدوارم با انجام این تمرین ها قدم  های موثر در رسیدن به شغل مورد علاقه بردارید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *