ثبت نام

سریع ترین راه برای خودآفرینی

GHIBZPY4FS
ب

قطعا شما هم مثل من دوست دارد خودآفرینی کنید درسته؟

اما سریع ترین راه برای خودآفرینی چی می تونه باشه؟

سعی می کنم در این نوشته به چند تجربه خودم اشاره کنم حتما برای شما موثر ومفید خواهد بود.

من کی ام؟

شناخت خود اولین ومهم ترین مرحله برای خودآفرینی ست.تا زمانی که از خودمان شناخت نداشته باشیم چگونه می خواهیم برای آینده خود برنامه ریزی کنیم؟

یکی از بهترین راههای شناخت خود و خودشناسی الهام گرفتن از روش  سوات(Swot) است. البته چندین نوع خودشناسی داریم.منظورم اینه که از هر نوع خودشناسی که پیش می روید این روش سوات را به عنوان الگو مدنظر داشته باشید و سپس از روشی که انتخاب کرده اید پیش بروید.

انواع خودشناسی:

خودشناسی مذهبی

خودشناسی عرفانی

خودشناسی در رفتارهای اقتصادی

و خودشناسی در روانشناسی

تنها بخش‌هایی از قلمرو گسترده‌ی خودشناسی محسوب می‌شوند.

 سوات( SWOT) یعنی چه؟

شاید برای شما سوال ایجاد شد که  “SWOT” چیست و اصلا این واژه انگلیسی چه معنی دارد.

واژه SWOT از کنار هم قرار دادن حروف اول چهار کلمه‌ی Strengths (نقاط قوت)، Weaknesses (نقاط ضعف)، Opportunities (فرصت‌ها) و Threats (تهدید‌ها) ساخته شده است.

 

همه ما چه در زندگی شخصی و چه در کسب وکار اهداف و چشم اندازهایی داریم.پس برای رسیدن به این اهداف وچشم اندازها باید از روش ها وابزارهایی استفاده کنیم که سریع تر و با هزینه کمتر به این اهداف برسیم.به این روش ها استراتژی می گویند.

پس ما بااستفاده از تکنیک سوات به به نقاط قوت و ضعف خودمان پی می بریم، فرصت های پیش روی خودمان را می شناسیم، و تهدیدهای احتمالی را به شیوه موثری مدیریت می کنیم.

اگر دوست داتشید راجع به سوات بیشتر بدانید با یک جستجوی ساده اطلاعات ارزشمندی بدست می اورید.

 

 

قصد من از معرفی روش سوات  این بود که اهمیت داشتن روش وابزار درست برای  برای خودشناسی را یادآور شوم.همان طور که اشاره کردم یکی از این ابزارها که من پیشنهاد می کنم سوات است.ما باید نقاط قوت وضعف خودمان رابشناسیم.اگر از خودمان شناخت کافی نداشته باشیم چگونه می خواهیم خودآفرینی کنیم؟

یک برگه کاغذ بر دارید و در ابتدا در دو ستون بنویید نقاط قوت و نقاط ضعف،اجازه بدهید چند روزی ذهن تان مشغول این موضوع مهم شود.سپس نقاط قوت وضعفی را که خودتان می دانید  در این جدول ها یادداشت کنید.البته می توانید از یک دوست یا همکار نیز برای شناخت نقاط قوت وضعف تان کمک بگیرید.

به مرور و با شناخت نقاط قوت و ضعف و افزایش آگاهی تان از خود متوجه می شوید که چه نکات مثبتی داشته اید و از آنها غافل بوده اید.

با شناخت نقاط قوت می دانیم که چه کسب وکاری مناسب ماست و از فرصت هایی که در دنیای بیرون است استفاده می کنیم و شغل یا کسب وکار مورد علاقه مان را راه اندازی می کنیم.

با شناخت نقاط قوت می توانیم با آموزش صحیح مهارت های خود را افزایش داده و از تهدیدهای بیرونی کم کنیم.پس یکی از سریع ترین راههای خودآفرینی ،خودشناسی از روش سوات است.فراموش نکنیم که با نوشتن و پذیرفتن نقاط قوت وضعف می توانیم قدم های بسیار ارزشمندی جهت خودآفرینی برداریم.

رحیم خورشیدی علی کردی

بنیان گذار خودآفرینی

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *